Třídíte svůj odpad? Víte, jak se v pomáhání přírodě dále zdokonalovat?
Zejména plasty hrají v našem každodenním životě velkou roli. Není se čemu divit, obklopují nás. Všude tam, kam se podíváme, můžeme jej naleznout. I v obchodech nám ho nabízí v podobě igelitových tašek. Jak například sáčky, které použijeme při koupi rohlíků recyklovat?
Většina lidí tento sáček vhodí do komunálního odpadu, což správně rozhodně není. Na povětšinou žlutém kontejneru je jasně napsáno: „ sem patří fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET lahve, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, obaly od pracích, čisticích a kosmetických přípravků, balicí fólie od spotřebního zboží, obaly z CD disků, polámané plastové věci.“ Pěnový polystyren sem také vhodit můžeme, ale vhazujeme v menších kusech. Háček je nejspíše v tom, že tyto věci by neměly být ničím znečištěné. Žádné mastné obaly se zbytky potravin, obaly od žíravin, či jiných nebezpečných látek. Do kontejnerů na plast by neměly přijít ani výrobky z PVC. PVC samozřejmě recyklovatelné je, ale zpracovatelé běžných plastů ho v kontejnerech nechtějí.
Plasty jsou různorodé, liší se chemickým složením, barvou, tvarem, způsobem, kterým je používáme. Proto po vyvezení kontejnerů nastává mravenčí práce na dotřiďovací lince. Na tomto místě se ručně vybírají PET lahve, nádobky, fólie, sáčky, pěnový polystyren. Vše putuje na běžícím pásu a pracovníci na tomto pracovišti mají plné ruce práce. Výsledkem tohoto procesu jsou balíky slisovaných plastů, nyní podobného druhu, čili se stejným chemickým složením. Dopravují se ke zpracovatelům, specializovaným na konkrétní druh plastu. Pěnový polystyren se zpracovává do izolačních tvárnic, případně lehčeného betonu a dalších tepelných izolací. Díky recyklaci plastů vzniká nejčastěji tzv. regranulát. Regranulát je vstupní a základní surovinou pro výrobu nových plastů. Ze staré PET lahve, nová PET lahev.
Proč regranulát?
Samotný plast se vyrábí z granulátu, což jsou malé pecičky materiálu. Granulát byl vytvořen z ropy. Regranulát je tedy zrecyklovaný granulát, a teď již vidíte, že nejenže třídíte odpad, ale šetříte i ropu.
Z recyklovaného plastu se také vyrábí hotové výrobky, jako jsou stavební a zahradní prvky. Ploty, zatravňovací dlažba, zahradní kompostér. Z již zmiňovaných plastových sáčků, fólií nebo tašek se znovu vyrábí ty samé věci, nebo se stávají složkou pro alternativní palivo pro cementárny a další provozy. Bohužel se v dnešní době z plastu, lépe řečeno z jejich vláken, vyrábí i oděv či koberce. Plasty zkrátka hýbou světem a je jich stále více, proto je jen na vás, jak velké množství bude zrecyklováno díky vaší pomoci a kolik se ho bude vyrábět nově.