Nazývejme vše pravými jmény.
Jak funguje delaborace?
V dnešním světě, kdy z válek a poválečného období zůstalo mnoho zásob vojenského materiálu, jsou tyto nadbytečné zásoby jen skladovány a střeženy. Jsou neprodejné a co víc, i jejich skladování a střežení vyžaduje určité náklady. V roce 1997 proto akciová společnost ZEVETA AMMUNITION začala provádět likvidaci munice, granátů, signálních nábojů, výbušek a dalších. Dnes již existují samozřejmě i další společnosti, které vyrábějí munici a zároveň likvidují starou munici, či už převážně jen likvidují. Tato myšlenka ještě v historii armády nezazněla, nebo nebyla realizována až do onoho přelomového roku 1997.
Nazýváme vše pravými jmény:
Likvidace výbušnin je ve své podstatě zničení výbušniny = delaborace . Správným delaboračním procesem zajistíme nejen bezpečnost, ale neničíme životní prostředí a zabrání se zneužití zdelaborovaného materiálu. Technologická zařízení pro delaboraci musí splňovat přísná kritéria.
Jak funguje likvidace?
K likvidaci výbušnin jsou konstruovány výbuchové komory. Ničení munice se zde provádí výbuchem. Výbuchová komora je ovládána obsluhou, která ji spouští od pracovního pultu. Práce je kontrolována kamerovým systémem, aby nemohlo dojít k žádnému nechtěnému výbuchu. Pokyn k odpálení nálože obsluha dává po zvukovém signálu a uzavření dveří do haly s výbuchovou komorou, po zapojení všech fyzicky rozpojených kontaktů roznětu do řídícího pultu. Tento technologický postup by podle všech údajů měl být nezávadný, alespoň se na tom vždy pracuje. Bezpečnost práce a ochrana životního prostředí především! Ekologické procesy jsou nejen u nás v Evropě vítány.
Zajímavost na konec
Technologie ničení munice výbuchem s náloží až do ekvivalentu 16 kg trinitrotoluenu je jedinečná ve Střední
Evropě. (Enviweb)