602 319 992

Získejte 50% slevu na 1. návoz




Jednorázová sleva 50%
za odebírání newsletteru.


Sleva se vztahuje pouze
na 1. návoz odpadu Vaší
dopravou na naší skládku odpadu.
Kontaktujte nás



facebook google+

Mulčovací kůra při kácení stromů

16.06.2014

Tvorba okrasných zahrad? Co použít?
Jak tento prostředek vzniká?

S pomalu přicházejícími přímo exotickými dny, kdy je na zahrádce trávník suchý jako troud, začíná sezóna grilování, večerních koupání v bazénu, popíjení v zahradním altánku nebo jen letní relax. Určitě nejeden hostitel má starosti s tím, aby všechno vypadalo i venku jako ze škatulky,  a tak pobíhá okolo svých okrasných zahrádek, vytrhává drobný plevel, nebo zastřihuje keříky a túje. Chytá se za hlavu, jak mu všechno pozvolna osychá. Lze tomu alespoň trošku zabránit? Proč je mulčovací kůra tak oblíbeným prostředkem nejen při tvorbě okrasných zahrad?

Mulčovací kůra

Mulčovací kůra se stala běžným zato účinným způsobem, jak zajistit hned dva požadavky na záhony, parky či zahrady. Vyhrála boj s plevelem a zároveň působí dekorativním a estetickým dojmem. Nemusíte tedy plít zahrádku každý týden, protože díky správnému použití i trvale zamezuje růstu plevele. Další výhodou mulčovací kůry je právě ta skutečnost, že udržuje vlhkost. Jakmile květiny zalijete, nemusíte se obávat, že by se všechna voda hned odpařila. Šetříte tím spotřebu vody, a tím pádem i váš volný čas. Často mulčovací kůru používáme pro konifery, okrasné dřeviny, trvalky i popínavé rostliny a dřeviny, ale můžeme ji použít prakticky všude. Dalším tipem je mulčovací kůra z borovice či smrku, která mírně okyseluje půdu, proto je rájem pro kyselomilné rostliny. Pro azalky, rododendrony, vřesy a většinu okrasných jehličnanů je tento typ půdy velice prospěšný a přijdou si na své i listnaté keře.

Jak se mulčovací kůra vyrábí?

Samotná mulčovací kůra se skládá pouze z drcené kůry, po odkornění dřeva, které je tak připraveno pro další zpracování. Lze si ale pořídit variantu, která vzniká štěpkováním (drcením) větví. Po ořezu a kácení stromů vzniká již řečená štěpka, která má více využití a to nám přece jde. Štěpku lze použít na zakrytí okrasných výsadeb, kompostování, nebo jako palivo. Naším cílem je dostat i tuto možnost do vašeho povědomí, a rozšířit vám tak vaše možnosti při výběru možných prostředků potřebných pro vaši zahradu. Hodně zdaru a radosti při výsadbě nových okrasných zahrad.

Strom jakožto producent kůry

Je to ten největší organismus na Zemi, součást přírody. Je třeba o ně pečovat, ořezávat suché větve a snažit se o oboustranné soužití. Stará kůra a ořezy z nich jsou nám užitečné. A co teprve stromy rostoucí po několik desetiletí? Vždyť ty velké stromy nám dávají tolik blahodárného stínu. A ten stín právě v těchto dnech oceníme opravdu nejvíce. Kolik tvarů listů a druhů stromů existuje. Příroda je opravdu vynalézavá a vše je pro něco dobré.

Fotogalerie
Image 0 Image 1 Image 2
Komentáře