602 319 992

Získejte 50% slevu na 1. návoz




Jednorázová sleva 50%
za odebírání newsletteru.


Sleva se vztahuje pouze
na 1. návoz odpadu Vaší
dopravou na naší skládku odpadu.
Kontaktujte nás



facebook google+

Recyklace skla

18.08.2014

Co si představit pod pojmem sklo?
Co vše je k výrobě skla potřeba, aby se mělo co recyklovat?

Sklo… čiré, průzračné, barevné, rozbitné, křehké, pevné… to vše si můžeme představit pod pojmem sklo a pravdu bude mít každý z nás. Používáme ho na výrobu sklenic, lahví, ale dokonce i pro vytvoření elegantního lustru. Čeští skláři už od nepaměti byli špičkou na trhu. Bohužel cena skla stoupá s ohledem na um a krásně broušené vzory, tudíž sklárny přijímají spíše poptávky ze zahraničí, aby se uživili. Sklo má jednu velkou přednost, tou jest fakt, že je nesmrtelné. Nemyslím tím, že se vám nikdy nerozbije, to samozřejmě ano. Ale střepy přece přinášejí štěstí a vám může být útěchou, že je vhodíte do kontejneru, kde se ze střepů při recyklačním procesu zase vytvoří nějaký ten obal, sklenice či láhev. Sklo můžeme recyklovat nekonečněkrát. V novém skleněném výrobku může být až 100% recyklovaného skla.

Třídění skla

Třídění se může v různých koutech republiky lišit. Někde mají kontejnery jen na barevné sklo, jinde i na bílé. Je to tím, že když vhodíte bílé sklo do kontejneru na barevné, kvalitu skla to neovlivní.

Naopak do kontejneru na bílé sklo se musí vhazovat jen bílé sklo. Tyto kontejnery jsou zejména ve městech, kde se tohle sklo zpracovává.

Pro tenhle druh odpadu je i jiný typ kontejneru. V porovnání s kontejnery na papír či plast, kde jsou kontejnery většinou na kolečkách a s otevíracím víkem, tyhle kontejnery mají tvar zvonu. Spodní víko je otevíratelné. Vyprazdňování kontejneru probíhá tak, že se kontejner zvedne do výšky, přesune se na korbu auta, kde se otevře podlaha kontejneru a sklo uvnitř se vysype přímo na korbu. Zajímavostí je, že průměrná česká domácnost za rok vytřídí až 27,5 kg skla.

Jak to probíhá ve sklárnách, kde se sklo vyrábí

Sklo vzniká ve sklářských pecích, kde se taví. Základem je sklářský kmen, což je termín pro směs sklářských surovin pro výrobu skla. Složkami sklářského kmene jsou sklářské písky s obsahem 60-80% oxidu křemičitého, oxid vápenatý, sodný a draselný. Určitou část tvoří také drcené odpadní sklo. Sklárny používají převážně své skleněné střepy, ať už ze zbytků, nebo z prasklých věcí. Při výstupní kontrole vyrobených předmětů je vyžadována velká pozornost. Při nalezení jakékoli vady, kazu, nedostatku, či odchylky od vyžadovaných parametrů, je výrobek vyřazen do odpadu a stává se druhotnou surovinou pro další výrobu skla. Při výrobě skla se může používat celá řada pomocných látek, např. barviva. Červené sklo je všeobecně vzácné, červená barva vzniká díky zlatu. Sklo se taví v závislosti na typu skla, nejvíce stupňů vyžaduje křemenné sklo, protože to vzniká tavením čistého křišťálu. Teplota v peci dosahuje až 2000˚C. Sklo jiné než křemenné a boritokřemičité se taví zhruba při teplotě 1450 až 1550°C.

Roztavené sklo je tuhé, není průhledné tak, jak sklo známe, je nestejnorodé a s bublinkami. Tyto bublinky se musí odstranit. Odstraňují se zvýšením teploty a přidáním čeřidel. Hmota se dále mísí, bublinky mizí. Vyčeřené sklo je velmi řídké, ale průhlednější. Po této fázi přichází na řadu sejití, což znamená ochlazení skla. Aby sklo neprasklo, nelze výrobek prudce ochladit. Výrobky ze skla se ochlazují postupně v chladicích pecích. Teprve po dokonalém vyčeření a sejití se sklo zpracovává.

Pomocí foukání se vyrábí duté sklo- různé vázy a nádoby. Další způsob výroby je lití- vzniká tabulové sklo. Skleněné předměty se mohou vyrábět i lisováním. Tento způsob poznáme snadno, lisovaný skleněný výrobek má na boku šev.

Recyklace skla

Korby aut už jsou plné odpadu z kontejnerů na sklo a vyrážejí do areálu svozové firmy nebo na jiné překladiště. Sklo se sem sváží, aby se ve větším množství mohlo dopravit na speciální dotřiďovací linku. Zde je hlavním cílem odstranit ze skelného odpadu odpad, který ze skla není. Je to velmi důležité, protože kdyby se tak nestalo, jsou všechny výrobky z této várky znehodnoceny. Nejprve se vyberou větší nečistoty, např. keramika, porcelán, kovy a další pevné částice. V další fázi se sklo nadrtí a upravuje pomocí sít. Při následujícím kroku se sklo čistí pomocí optoelektrických čidel. Dotřiďovací linka si tak hravě poradí s etiketami a kovovými částmi. A tak se tento tříděný skleněný odpad dostává zase do hry, kdy ve sklárnách šetří primární suroviny a tím pádem je i velkou úsporou energií. Recyklované sklo se využívá i pro výrobu tepelných izolací, ať už skelné vaty či pěnového skla, nebo jako přísada do speciálních betonů a brusných hmot.

Co dodat, střepy můžou přinášet štěstí neomezeně a pořád dokola, stejně jako můžeme znovu nakoupit sadu skleniček, kterou naše ratolesti znovu rozbijí. Záleží jen na nás, zda je vhodíme do správného kontejneru.

Fotogalerie
Image 0 Image 1
Komentáře