Už víte, co budete dělat 31. října?
Děti určitě vyberou program za vás.
Blíží se měsíc listopad, ale ještě před prvním dnem tohoto měsíce je tu noc plná strašidel, příšer a vydlabaných dýní. K tomu abyste mohli vyrazit na párty v duchu Halloweenu, stačí vám zajít si do půjčovny pro kostýmy čarodějů, duchů nebo jiných strašidelných stvoření. Děti obvykle berou staré cáry, čarodějnický klobouk a koště, které jim výborně poslouží jako dopravní prostředek. Nejvíce si Halloweenu všimneme, pokud jdeme za tmy z práce a před nějakými domovními dveřmi zahlédneme rozsvícenou dýni. Pokud máte tu možnost, sehnat dýni, která vám bude „hlídat“ dům, neváhejte a sežeňte.
Dýně jako symbol Halloweenu
Jde o anglosaský lidový svátek, který se k nám dostal teprve nedávno, dalo by se říct vlivem Ameriky a dalších anglicky mluvících zemí. Mnoho lidí v České republice slaví svátek právě jen dlabáním dýně, nebo nějakou večerní akcí. V jiných zemích se děti převlékají do strašidelných kostýmů a chodí koledovat. Koledují tradičním pořekadlem, ve kterém se praví: „Buď koledu, nebo vám něco provedu.“ a dostávají sladkosti. Pokud by děti nic nedostaly, dávají např. pastu na dveřní kliky či pomalovávají automobily. Do vyřezané dýně se dává svíčka, aby krásně svítila do tmy a chránila dům před zlomyslnostmi duchů.
Tímto prastarým svátkem se Keltové loučili s létem. Věřili také, že tuto noc se do domů vracejí duše mrtvých,
kteří prosí pozůstalé o pomoc při hledání vchodu do země mrtvých. Aby duchové viděli na cestu, lidé jim
svítili lampami z vydlabaných řep. Malovali si obličeje a převlékali se do starého oblečení a hadrů, aby
byli co nejvíce chráněni před zlými duchy. Dnes se používají dýně, protože jsou větší a roste jich více.
Konec legendy, zpět k dýním
Pokud jste se rozhodli pořídit si dýni, kterou použijete na vyřezávání, určitě byste měli vědět, co se dá dělat se zbytky z vašeho výrobku. Poté co odkrojíte „čepičku“, pomocí lžičky vydlabejte celou dužninu. Díky vyříznuté nasazovací „čepičce“ budete moci vkládat do dýně zapálenou svíčku. Už po tomhle kroku, kdy vytahujete všechnu dužninu, máte hned několik možností využití tohoto zbytku. Zejména pro milovníky semínek, můžete si z dužniny vybrat dýňová jadérka, která necháte vysušit, a buď si na nich pochutnáte, nebo je můžete využít v příštím roce na setbu a pěstování dýní ve vaší zahrádce. Dužnina má mnoho vitamínů, ale pokud nemáte žádná domácí zvířata, může vám posloužit bioodpad. Pokud jste vyřezali dýni obličej, získali jste různé tvary tvrdší části dýně a pokud to byla dýně oranžová, jedlá, můžete z těchto dílků uvařit výbornou polévku. Labužnictví už mnohé dovedlo i k vyrábění dýňové marmelády. Dokud neochutnáte, nevíte, o co přicházíte. Krásně vyřezaná dýně udělá radost nejen vám, dětem a kolemjdoucím. Budeme mít radost i my, že používáte bioodpad, když vaším jediným cílem bude vyzdobit si schody před domem a nemít s tím jinou práci než dlabání a vyřezávání.
Podlehli jste Halloweenu? Doba si žádá svoje, ale nezapomínejte prosím na náš český svátek Všech svatých. Památku zesnulých zvanou také jako dušičky neopomínejte, vzpomeňte si na ty, kteří s námi již nejsou, ale prožili jsme s nimi krásné chvíle a měli jsme je moc rádi. Je to čas, kdy se všichni zamyslíme nad vším, co souvisí se smrtí a se vzpomínkou na zesnulé a na chvíli se zastavíme. Zapalme jim svíčku, ozdobme hroby a uvědomme si, že tu žijeme jen jednou. Krátce, ale stojí to za to, nebo ne?